Detektor Emocji i autyzm Styczeń 3, 2017 – Posted in: Internet of Things – Tags: , , , ,

Miałeś kiedyś w swoim życiu moment, w którym patrzyłeś na czyjąś twarz i nie byłeś w stanie odczytać na niej żadnych emocji? Mimika twarzy nie zawsze jest wiarygodna, uśmiech może ukryć frustrację a pokerowa twarz zamaskować wygraną. Nikogo na pewno nie zdziwi, że nowe technologie mogą nam znacznie pomóc w zrozumieniu co tak naprawdę czujemy, bądź co też czują nasi najbliżsi.

Detektor emocji może być bardzo przydatnym urządzeniem zwłaszcza dla osób borykających się z autyzmem.

Osoby u których zdiagnozowano autyzm, często doświadczają stanów emocjonalnych i poznawczych, które przeciążeniem stanowią wyzwanie dla ich interesów w uczeniu się i komunikowaniu. Pomiary zrobione w środowisku domowym i szkolnym pokazują, że dzieci autystyczne w momencie ekstremalnych przeciążeń mogą mieć tętno dwukrotnie wyższe niż ich zdrowi rówieśnicy, podczas gdy na zewnątrz wyglądają na spokojnych i zrelaksowanych.

Kiedy dziecko autystyczne stresuje się, nie jesteśmy tego w stanie zobaczyć. Ich napięcie może się budować, aż do momentu załamania, które może skończyć się samookaleczeniem bądź agresją wobec innych. Dzieci dotknięte autyzmem nie są w stanie ani zrozumieć ani wyrazić swoich emocji, dlatego nauczyciele i opiekunowie mają bardzo trudne zadanie w zrozumieniu i przewidywaniu ich zachowań, które mogą uchronić ich przed załamaniami.

Detektor emocji może pomóc szybciej zrozumieć różne stany emocjonalne dziecka. Można dzięki niemu szybciej dojść do tego co lubi, a co wręcz przeciwnie. Jest prostym urządzeniem, które może być bardzo przydatne w zrozumieniu podstawowych potrzeb autystycznych dzieci.

Przykładowo dzieci z zespołem Aspergera mogą doświadczać niezwykle intensywnej przyjemności, w momencie kiedy oddają się swoim pasjom. Działa to nich w dużo większym stopniu niż w przypadku innych, również pozytywnych doświadczeń. Warto więc zachęcać do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. W przypadku kiedy nie mamy pewności, która aktywność sprawiać będzie najwięcej przyjemności, dużym ułatwieniem może okazać się detektor emocji, który pomoże ustalić jakie emocje u dzieci wywołują poszczególne aktywności.