Temperatura otoczenia, w którym przebywają dzieci. Styczeń 12, 2017 – Posted in: Internet of Things – Tags: , , , , ,

Gdy pojawia nam się w domu niemowlę, wiele z nas zastanawia się czy temperatura odpowiednia dla nas będzie również odpowiednia dla naszego malucha. Stajemy wtedy przed ciągłymi pytaniami – otworzyć okno czy może jednak odkręcić kaloryfer. Stała, optymalna temperatura w domu pozwoli nam uniknąć problemów zdrowotnych dziecka bądź infekcji związanych z obniżeniem jego odporności.


Pokój, w którym przebywa niemowlę w ciągu dnia powinien mieć 20-22°C, w nocy temperatura powinna być o 1-2°C niższa, przy czym należy pamiętać, że nie powinna spaść poniżej 18°C. Wilgotność najlepiej utrzymać z kolei na poziomie 40-60%. Przy wilgotności wyższej niż 60% rozwijają się roztocza, jedne z najsilniejszych alergenów. Jeśli z różnych przyczyn istnieje obawa, iż temperatura spadnie poniżej 18°C, powinniśmy zadbać o ciepłe śpiochy jak i czapkę dla malucha. Pomieszczenie w którym kąpiemy dziecko powinno mieć od 23-25°C, nie mniej niż 22°C a w przypadku nowo narodzonego dziecka, które jeszcze się nie rusza może dochodzić nawet do 28°C.

Kiedy nasza pociecha przebywa w pokoju, w którym jest za gorąco, a co za tym idzie powietrze jest przesuszone, może to doprowadzić do wysuszenia śluzówek dróg oddechowych. Maluch dużo łatwiej zapadał będzie na infekcję dróg oddechowych, zapalenie gardła, uszu, płuc bądź dostawał kataru. Gdy w pokoju jest za ciepło możemy zauważyć, że dziecko śpi niespokojnie, dużo więcej pije i gorzej śpi. Warto wtedy sprawdzić temperaturę jak i wilgotność pomieszczenia, w którym przebywa.

Konsekwencje suchego powietrza w domu:

  • osłabienie systemu immunologicznego
  • wysuszona skóra, przyspieszone starzenie się jej
  • wysuszenie śluzówki
  • katar u dzieci (niemowlęta nie potrafią same poradzić sobie z zapchanym nosem, mogą się udusić)

Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza w domu:

  • rozwój wirusów, bakterii, grzybów
  • zawroty głowy
  • problemy z oddychaniem
  • infekcje błon śluzowych i skóry
  • puchnięcie, rozklejanie drewnianych mebli
  • korozja części metalowych

Warto zaopatrzyć się więc w termometr, a najlepiej higrometr, skoro już wiemy, że nie tylko temperatura, a również wilgotność nas interesuje. TurboEgg ma w swojej ofercie Stację Pogodową, która przy użyciu technologii Bluetooth® Smart i dedykowanej aplikacji pozwoli nam śledzić i zapisywać parametry pogodowe w dowolnym pomieszczeniu. Urządzenie jest bezprzewodowe, posiada specjalną naklejkę montażową, dlatego można je umiejscowić w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Aplikacja odświeża się co 6 min, dzięki czemu łatwo można sprawdzić temperaturę pokoju o dowolnej porze. Więcej o stacji znajdziecie TUTAJ